لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت

لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت یکی از کارهای ساختمانی است که هرساله نیاز آن در ساختمان های اداری و مسکونی با توجه به افزایش طرفدارای کولرهای گازی اسپیلت بیشتر میشود.

کولرهای گازی یا همان اسپیلت های دو تیکه یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین سیستم های خنک کننده در سطح کشور می باشد که روز به روز به آمار خریدران آن افزوده می شود به طوری که نزدیک به ۱۷ سال است که این سیستم خنک کننده در ایران همه گیر شده است .

تولید صدای بسیار کم تر از کولر گاز پنجره ای به دلیل دور بودن موتور آن از پنل داخلی

زیبا بودن پنل داخلی و قابلیت هماهنگ شدن با فضا و دکوراسیون دخلی

قابلیت نصب در هر نقطه از منزل نه فقط روی پنجره یا کنار درب ورودی

مصرف برق کم تر و قابلیت ها و امکانات بیشتر نسبت به کولر گازی پنجره ای

عدم صدا و لرزشی که کولر گازی پنجره ای هنگام کار به واسطه نصب روی پنجره ایجاد می‌کرد

همین دلایل کافی بود که مشتریان یک مهاجرت کلی به سمت کولر گاز دیواری کنند و روزبه‌روز تولید شرکت های تهویه مطبوع به این سمت سوق داده شود به نحوی که اگر شما همین حالا قصد خرید کولر گازی پنجره ای را داشته باشید شاید به‌سختی بتوانید یکی از آین مدل را پیدا کنید.

لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت

کولرهای گازی از دو تیکه داخلی و خارجی تشکیل شده اند و برای اتصال این دو تیکه از کابل و لوله های رابط کولر گازی (لوله مسی ) استفاده می شود که وجود این این رابط ها در بعضی از موارد باعث ایجاد مشکلاتی  از قبیل زشت کردن نمای ساختمان یا اشغال کردن فضای زیادی از ساختمان شده است.

از آنجایی که امکان حذف لوله های رابط کولر گازی و کابل ها وجود ندارد کارشناسان در صدد رفع این مشکل بر آمدند و تصمیم گرفتن لوله ها داخل دیوار نصب شوند تا علاوه بر آسیب نرساندن به این لوله ها زیبایی نمای داخلی ساختمان نیز حفظ شود.

همچنین به دلیل کمبود جا در آپارتمان های کوچک امروزی برای اینکه در استفاده از فضای ساختمان صرفه جویی شود ، سازندگان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر قصد انجام کاری با کیفیت را دارند باید حتماً لوله های کولر گازی را توکار نصب کنند که در حال حاضر به‌ صورت یک قانون در شهرداری به ثبت رسیده است که در صورت عدم انجام پایان کار ساختمان صادر نمی‌شود.

شرایط و نحوه نصب لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت و انواع آن

لوله های کولر گازی یا اصطلاحاً لوله مسی کولر گازی که پنل داخلی را به پنل خارجی ارتباط می‌دهد به دلایل فنی بسیار حساس بوده و وجود ذره‌ای رطوبت و گرد و غبار در آن در هنگام نصب کولر گازی تمامی سیکل سرما سازی اسپیلت را مختل کرده و بعد مدتی استفاده از هزینه سنگین تعمیراتی از جمله تعویض کمپرسور را متحمل مصرف کننده خواهد کرد.

به همین دلیل این کار باید طبق استاندارهای روز انجام گرفته و اگر خلل یا کم کاری در نصب لوله های توکار کولر گازی ایجاد شود به دلیل اینکه این لوله ها تا زمان استفاده مشتری که معمولاً بعد از سکونت کامل اتفاق میافتد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد برای ترمیم آن باید تمام مسیر که بخش بسیاری از آن در داخل منزل است کنده‌شده و عیب یابی شود که این کار به هیچ عنوان عملی نبوده و قابل اجرا نیست پس بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاقات و هزینه‌های سنگینی انجام کار به صورت کاملاً اصولی و منطقی توسط متخصصین این حرفه می‌باشد.

آیا استفاده از کولر گازی و نصب توکار لوله های مسی در ساختمان های در حال ساخت، هیچ گونه مشکلی را به همراه ندارد 

مشکلات بعد از لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت

مشکلات بوجود آمده بعد از لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت در ساختمان های در حال ساخت به شرح ذیل می باشد :

۱)شکستگی لوله های مسی بیرون آمده از دیوار

در زمان لوله کشی، لوله های مسی هر دو قسمت در محل نصب یونیت داخلی و یونیت خارجی باید بیرون از دیوار قرار گیرند و تمامی طول لوله ها نباید به داخل دیوار بروند.

در محل نصب یونیت داخلی، لوله ها بین ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر باید از دیوار بیرون آیند و در محل نصب یونیت خارجی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر . شکستگی لوله ها عمدتا در محل نصب یونیت داخلی و بخاطر عدم توجه و نبودن اطلاعات کافی سایر افرادی که در داخل ساختمان مشغول به کار می باشند بوجود می آید و بیشتر در زمان گچ کاری به لوله ها آسیب وارد می گردد.

۲) قرار نگرفتن لوله های درین آب در محل مناسب

زمانی که نصب لوله های مسی توسط گروه مربوطه انجام می شود، لوله کشی درین آب ممکن است توسط همان گروه صورت گردد و یا ممکن است توسط لوله کش آب که در ساختمان مشغول به کار می باشد انجام گردد.

در بعضی مواقع هماهنگی بین دو گروه لوله کش کولر گازی و لوله کش آب صورت نمی گیرد و این موضوع باعث می گردد که ورودی لوله درین در محل مورد نظر نصب نگردد و در زمان نصب یونیت داخلی لوله درین از زیر محل نصب بیرون آید و ظاهر زشت و بدنمایی را بوجود آورد.

۳) آبریزی از محل لوله درین بخاطر گرفتگی لوله ها

در زمان پایان لوله کشی درین آب کولر گازی، ورودی و خروجی لوله ها را باید مسدود کرد تا از ورود آشغال و گرد و غبار و اشیاء دیگر به داخل لوله ها جلوگیری نمود، ولی متاسفانه در بعضی از مواقع تمامی اصول رعایت نمی گردد و در زمان نصب یونیت داخلی لوله های درین آب دچار گرفتگی می شوند و باعث می گردد که آب بوجود آمده بر اثر رطوبت از محیط، از زیر دستگاه خارج گردد و باعث خرابی رنگ دیوار ها و کاغذ دیواری شود.

۴) سرقت لوله های بیرون آمده از دیوار

در بعضی از ساختمان های در حال ساخت، پس از پایان لوله کشی توکار لوله های مسی به علت عدم توجه نگهبان ساختمان ، لوله های مسی بخاطر ارزش ریالی متاسفانه سرقت می شود.

بخاطر مشکلات بوجود آمده که در بالا و به اختصار توضیح داده به نصب راحت و سریع پانل یونیت داخلی کولر های گازی اسپلیت دیواری در مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری بنام باکس پنل(داکت) مبادرت می شود که مزایا و قابلیت های آن به شرح ذیل می باشد :

باعث زیبایی محل لوله های کولر گازی داخل اتاق ها و محل مورد نظر تا قبل از نصب پانل داخلی می شود.

حفاظتی است که از ضربه خوردن و شکستن لوله های مسی کولر گازی و صدمات جدی به آن ها قبل از نصب یونیت داخلی جلوگیری می کند و سلامتی لوله ها را تا زمان نصب کولر گازی اسپلیت تامین می نماید.

آب بوجود آمده از رطوبت هوای محیط را به سهولت با آب بندی کامل به لوله درین  انتقال میدهد.

نکات ضروری

لازم است موارد زیر را در لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت و بعد از آن تا زمان نصب کولر گازی رعایت کنیم:

لوله کشی کولر گازی کاملا مهار گردد و وزن لوله ها و کابل به نحو مقتضی با زدن بست کنترل گردد.

از ریختن مصالح ساختمانی بر روی لوله های کولرگازی خودداری کنید.

از محل هایی که در لوله کشی شما خم و زانوها بکار زفته است بیشتر محافظت کنید چون آسیب پذیر تر هستند.

قسمت های اضافی لوله که از دیوار و یا کف ساختمان بیرون میباشد را مهار کنید.

از لوله کولرگازی برای آویزان کردن لباس و دیگر اجسام خودداری کنید.

دو سر لوله را پلمپ کنید تا از ورود گرد غبار و رطوبت به داخل لوله ها جلوگیری شود.

در هنگام لوله کشی در ارتفاع باید به ازای هر ۶ متر از تله روغن (oil trap) استفاده شود.

جهت عبور دادن لوله ها باید بر روی دیوار و سقف، سوراخی به اندازه این مجموعه تعبیه شود و قبل از اینکه این مجموعه از داخل سوراخ عبور کند یک لوله پلاستیکی مناسب داخل سوراخ قرار گرفته تا حفاظت بهتری به منظور جلوگیری از زخمی شدن برای لوله ها و کابل ارتباطی ایجاد شده باشد.

لوله ها باید به آرامی خم شده تا دو پهن نشوند. برای این منظور از لوله خم کن های فولادی و یا فنری استفاده نموده و به آرامی لوله ها را خم می کنیم.

سعی شود مسیر پر پیچ خم برای لوله انتخاب نشود.

لوله ها می بایست جدا از هم عایق شوند.

بهتر است به هیچ عنوان داخل لوله آب وارد نشود. در غیر این صورت موقع نصب دستگاه برروی لوله – به دلیل استفاده از نصاب های مختلف – مشکلات زیر برای دستگاه به وجود می آید:

فشار سیستم بالا می رود.

جریان مصرفی بالا می رود.

ظرفیت سیستم کم می شود.

رطوبت و آب در سیستم در قسمت لوله مویی باعث یخ زدگی شده و مسیر مبرد را مسدود می کند.

در فلزات ایجاد خورندگی می کند.

با روغن ترکیب شده و باعث تولید اسید ولجن می شود.

توجه:
از طول لوله کشی بیش از اندازه استاندارد جلوگیری کنید.

لوله کشی بیش از اندازه استاندارد علی رغم اینکه ظرفیت دستگاه را کاهش می دهد، باعث کم شدن سطح روغن در کمپرسور و در نهایت خرابی کمپرسور نیز خواهد شد.

به عملیات لوله کشی درین توجه فرمایید. در صورت امکان مسیر لوله ها باید بدون زانو باشد. در صورت صحیح نبودن شیب لوله درین، آب های تقطیر شده جریان پیدا نخواهند کرد.

در صورتی که لوله درین بصورت افقی نصب می شود، شیب آن نباید کمتر از یک درصد باشد تا آب درین بتواند به صورت مناسب جریان یابد.

در صورتی که لوله درین بدون سیفون به داخل فاضلاب آب راه یابد، بوی بد فاضلاب به داخل نشت خواهد کرد. لذا حتما انتهای لوله درین را به سیفون مجهز نمایید.

لوله کشی کولر گازی اسپیلت

برای برقراری ارتباط بین واحد داخلی کولر گازی (پنل) و واحد بیرونی کولر گازی (کندانسور) باید لوله کشی مسی انجام دهیم که این کار نکات و ریزه کاری های زیادی دارد.
اولین نکته این است که ما نیاز به دوعدد لوله مسی داریم که یکی نازک (لوله رفت کولر گازی) دیگری لوله ضخیم (لوله برگشت) است.

ضخامت لوله مسی کولر گازی اسپیلت

هنگامی که شما قیمت لوله مسی  را از نصاب سوال می کنید حتما میزان ضخامت لوله مسی کولر گازی  را هم سوال کنید گاهی اوقات نصاب برای اینکه سود بیشتری بکند از لوله مسی با ضخامت کم استفاده میکند که به مرور زمان احتمال شکستن و یا پارگی لوله وجود دارد. از قسمت پَرچ نیز امکان پاره شدگی لوله مسی کولر گازی وجود دارد.

طول استاندارد لوله های کولر گازی اسپیلت

معمولا کمترین میزان طول لوله کشی که توسط تولید کننده های کولر گازی اسپیلت توصیه می شود ۵ متر است.حداکثر لوله کشی در کولرهای گازی بستگی به ظرفیت کولر گازی و عمودی و افقی بودن لوله کشی دارد. معمولا در لوله کشی بصورت افقی طول لوله کشی را می توان کمی بیشتر از استاندارد گرفت.

خمکاری لوله مسی کولر گازی

برای خم کردن لوله مسی حتما از فنر یا خم کن پنوماتیک  استفاده نمائید زیرا امکان شکستن لوله مسی وجود دارد و شکستن لوله مسی گاهی منجر به سوختن کمپرسور کولر گازی می شود.

علت عایق کردن لوله مسی کولر گازی چیست؟

برای جلوگیری از اتلاف انرژی و نگهداری برودت، لوله های مسی را عایق میکنیم و بین عایقها را با چسب مخصوص عایق می چسبانیم. هنگامی که سرویسکار کولر گازی  برای سرویس کولر به محل مراجعه می کند، در صورت مشاهده کنده شدن عایق لوله ها ،حتما مجددا لوله ها را عایق کرده و بر روی آن نوار پرایمر می چسباند.

لوله کشی توکار کولر گازی و اسپلیت (لوله کشی زیرکار کولر گازی و اسپلیت)

معمولا ساختمان های در حال ساخت و یا در مواقع باز سازی ساختمان سعی میشود لوله های مسی کولر گازی را زیر کار قرار داده تا نمای زیبائی داشته باشیم. برای لوله کشی زیر کار حتما دقت شود سایز لوله های مسی کولر گازی  استاندارد باشد و در ضمن کابل هم بر اساس ظرفیت کشیده شود. نکته بعدی اینکه عایقکاری و پرایمر حتما بصورت صحیح انجام شود و پس از خمکاری لوله مسی حتما از سالم بودن قسمت خم شده اطمینان حاصل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.